27.4 C
New York kenti
Cuma, Temmuz 23, 2021

Buy now

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

BU SON ŞANSIMIZ MI?

SALT’ın, iklim değişikliğinin insana ve dünyaya etkilerine dikkati çekme amaçlı 

Bu son şansımız mı? gösterim programı yedinci yılında Garanti BBVA desteğiyle gerçekleştiriliyor.

BU SON ŞANSIMIZ MI?

Le temps des forêts [Ormanların Zamanı] (2019)

21-27 Haziran

Yönetmen: François-Xavier Drouet

103 dakika

Fransızca; Türkçe ve İngilizce altyazılı 

Gezegendeki ormanlık alanlar, 1990 ile 2015 arasında 129 milyon hektar küçüldü. Bu yüzölçümü, Fransa’nın toplam orman arazisinin 8 katına denk geliyor. Söz konusu ormansızlaşma, sera gazı salımını yüzde on bir oranında artırdı. Serbest kalsa iklim değişikliğinin mevcut seyrine katkıda bulunacak olan karbondioksidi çekip hapseden ormanlar iklim krizinin etkilerini azaltmakta önemli rol oynuyor. Limousin’den Landes’a Morvan’dan Vosges’a Fransız ormanları değişmekte. Hakiki yaban yaşamının sembolü olan ormanlar Avrupa çapında daha önce görülmemiş bir sanayileşme sürecinden geçiyorlar. Değişen orman işletme pratikleri, entansif tarım modelleri ve özelleştirme ile geleneksel usullerin yok olma süreci üst üste geliyor; yoğun makineleşme, tek tür tarımı, suni gübreler ve tarım ilaçlarının kullanımı da cabası…

Korucular, ormancılık komisyonu yetkilileri, kereste fabrikası işletmecileri ve toprak hakkı aktivistleriyle görüşmelere yer veren Le temps des forêts [Ormanların Zamanı]izleyiciyi, alternatif yöntemleri  gündeme getirmekten çekinmeyerek, Fransa’da endüstriyel ormancılığın kalbine doğru bir yolculuğa çıkarıyor.

SALT’ın Bu son şansımız mı? programı, kurucusu Garanti BBVA tarafından desteklenmektedir. Filmler, yalnızca Türkiye’den erişime açıktır.

Görsel

Le temps des forêts [Ormanların Zamanı] (2019) filminden bir kare ©AndanaFilms

BU SON ŞANSIMIZ MI?

The Condor and the Eagle [Akbaba ile Kartal] (2019)

28 Haziran-4 Temmuz

Yönetmenler: Clement Guerra ve Sophie Guerra 

90 dakika

İngilizce; Türkçe altyazılı 

“Kartal ile Akbaba” efsanesi, Amerika kıtası yerlilerine ait kadim bir kehanet. İnanışa göre, barışın ruhu ancak Kuzey Amerika’nın kartalıyla Güney Amerika’nın akbabası buluştuklarında uyanacak. Yerliler arasında yaşı ilerlemiş olanlar, 500 yıllık sömürgeleştirmenin ardından barışı getirecek olan bu buluşmanın başladığına inanıyorlar. Belgesel, başlamakta olan bu ruhanî rönesansın perdesini aralarken, köklü bir direniş mirasını sırtlanan dört Yerli liderin sömürgeciliğe ve doğal kaynakların çıkarılması üzerine kurulu sömürü ekonomisine karşı mücadelesini takip ediyor.

Film, Güney Amerika’nın yemyeşil Amazon Ormanları’na ve kıtanın ilk uluslarına mensup Kanadalı topluluklarla ABD’deki yerli kabilelerin rengârenk kültürlerine misafir olurken, mekânların, yüzlerin ve geleneksel yaşamların göz alıcı güzelliğine tanıklık ediyor. The Condor and the Eagle [Akbaba ile Kartal] petrol çıkarma faaliyetinin insanların fiziksel ve ruhanî sağlığı üzerindeki etkisine, nefes kesen bir sinematografi, son derece kişisel hikâyeler ve yarının manşetlerine has bir aciliyet hissi ile yakından bakıyor. İklim adaleti için verilen mücadeleyi ulusal sınırların ötesine taşıyor, pek çok yerli halkın katılımıyla yükselmekte olan yeni ve daha geniş kapsamlı bir hareketi gözler önüne seriyor. 

SALT’ın Bu son şansımız mı? programı, kurucusu Garanti BBVA tarafından desteklenmektedir. Filmler, yalnızca Türkiye’den erişime açıktır.

Görsel

The Condor and the Eagle [Akbaba ile Kartal] (2019) filminden bir kare ©Clement Guerra, Sophie Guerra 

 —

IS THIS OUR LAST CHANCE?

Le temps des forêts [The Time of Forests] (2019)

June 21–27

Director: François-Xavier Drouet

103 minutes

French; Turkish and English subtitles

Between 1990 and 2015, the global forest area was reduced by 129 million hectares, which is eight times the size of the French Metropolitan forest. This deforestation has led to an eleven per cent increase in greenhouse gas emissions. Forests play a critical role in mitigating climate change because they act as a carbon sink—soaking up carbon dioxide that would otherwise be free in the atmosphere and contribute to ongoing changes in climate patterns. From Limousin to Landes, from Morvan to Vosges, French forests are changing. As the symbol of authentic, wild nature, forests across Europe are undergoing an unprecedented phase of industrialization. 

Changing forest management practices, intensive agricultural models, and privatization—supported by heavy mechanization, monoculture, fertilizers, and pesticides—are compounded by a loss of traditional know-how. Through interviews with rangers, forestry commission officials, sawmill operators and land rights campaigners in France, Le temps des forêts [The Time of Forests] is a journey to the heart of industrial forestry—and its alternatives.

 SALT’s Is this our last chance? program is supported by its founder, Garanti BBVA. The films will only be accessible to online audiences in Turkey.

Image

Still image from Le temps des forêts [The Time of Forests] (2019) ©AndanaFilms

IS THIS OUR LAST CHANCE?

The Condor and The Eagle (2019)

June 28–July 4

Directors: Clement Guerra and Sophie Guerra 

90 minutes

English; Turkish subtitles

“The Eagle and The Condor” is an ancient prophecy shared by many Indigenous people, which says that when the Eagle of North America and the Condor of South America unite, the spirit of peace will awaken. After 500 years of colonization, Indigenous elders believe that this union has begun. The documentary film offers a glimpse into this developing spiritual renaissance as four Indigenous leaders learn from each other’s long legacy of resistance to colonialism and its extractive economy. Filmed in the verdant jungles of the Amazon (Ecuador and Peru), the brightly colored cultures of the Pan American First Nations communities (Vancouver, Alberta), and the United States Indian tribes (Oklahoma), viewers glimpse extraordinary beauty in the places, faces, and regalia of traditional people.

The film provides an intimate view of the effects of petroleum extraction on people’s physical and spiritual well-being. It takes the struggle for climate justice beyond the standard borders of separate nations and shows a new, larger movement rising up across many Indigenous peoples, using thrilling cinematography, deeply personal stories and the urgency of tomorrow’s headlines.

SALT’s Is this our last chance? program is supported by its founder, Garanti BBVA. The films will only be accessible to online audiences in Turkey.

Image

Still image from The Condor and The Eagle (2019) ©Clement Guerra, Sophie Guerra 

HABER DEVAMI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SOSYAL MEDYAYA BAĞLAN

0BeğenenlerBeğen
2,866TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

ENSON HABERLER